امروزه یکی از روش های جذاب و شگفت انگیز برای تهیه تابلوهای خاص و منحصر به فرد چوبی دکوراتیو، چاپ عکس و طرح دلخواه روی چوب است. برای این منظور ممکن است ایده های مختلفی در ذهن افراد تداعی شده و بدیهی است که افراد بسته به سلیقه، روحیه و تمایلات خود و همچنین متناسب با دکوراسیون منزل اقدام به چاپ عکس روی چوب می کنند. بعدها می توان از ین عکس های چاپ شده روی چوب در قسمت های مختلف دکوراسیون منزل و به شیوه های متنوع استفاده کرد.

از گذشته های دور، در کشور ایران چاپ عکس روی چوب با استفاده از سفال مرسوم بوده است و درصدی از مردم از این روش برای امرار معاش استفاده می کرده اند. چاپ عکس و یا طرح روی چوب با استفاده از سفال به روش سوزن زدن خطوط طرح انجام می شده است. به طوری که طرح مورد نظر روی چوب و یا سفال قرار داده می شد و سپس با استفاده از سوزن طرح مورد نظر روی چوب و یا سفال منتقل می شد. سپس با استفاده از جوهر و یا پودر طغال برای منتقل کردن خطوط سوزن زده شده روی سطح مورد نظر استفاده می شد.

این روش انتقال عکس و یا طرح روی چوب و سفال در گذشته بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است و حتی برخی از افراد، از کاشی و سرامیک در این روش استفاده می کرده اند. از طرفی، علاوه بر این روش، از کاغذ کاربن و یا روش های چسباندن طرح روی چوب، برای انتقال طرح و عکس مورد نظر روی چوب و یا سایر سطوح استفاده می شد.

در این مقاله، روش های امروزی و پیشرفته چاپ عکس روی چوب و در واقع انتقال طرح و عکس مورد نظر روی چوب، کاملا تشریح شده است. شما می توانید با داشتن کمترین امکانات در خانه، با روشی که برایتان در دسترس تر است، نسبت به چاپ عکس روی چوب اقدام کنید.

برای چاپ عکس روی چوب، باید از پرینترهای لیزری برای چاپ عکس های رنگی و یا سیاه و سفید استفاده کرد. به صورتی که ابتدا عکس و یا طرح مورد نظر باید توسط پرینترهای لیزری چاپ شده و سپس با استفاده از روش هایی که در ادامه معرفی می شوند، به روی چوب انتقال داده شوند. به دلیل مکانیسی که پرینترهای جوهر افشان دارند، در چاپ عکس روی چوب نمی توان از این پرینترها استفاده کرد و در واقع مکانیسم پرینترهای جوهر افشان این قابلیت بخصوص را ندارد.

 چاپ عکس روی چوب

شیوه پرینت گرفتن از عکس و یا طرح برای چاپ آن روی چوب

  • برای چاپ عکس روی چوب باید به صورت قرینه تصویر را پرینت بگیرید. برای چاپ عکس روی چوب به خصوص زمانی که اپ یک متن و یا لوگو مد نظر است، عکس باید به صورت قرینه چاپ شود و رعایت این نکته بسیار اهمیت دارد. زیرا تصویری که شما پرینت می گیرید به صورت قرینه روی چوب چاپ می شود.

برای این منظور می توانید از نرم افزارهای ویرایشگر تصویر اعم از فتوشاپ، استفاده کنید. در این صورت باید قبل از پرینت عکس مورد نظر، با استفاده از این نرم افزارها تصویر را 180 درجه به سمت چپ قرینه کنید.

  • برای چاپ عکس روی چوب، تصویری که پرینت می گیرید، باید وضوح بالایی داشته باشد. در این صورت، شما باید حداقل مقدار DPI 300 را برای رزولوشن تصویر خود انتخاب کنید.

در تنظمیات پرینتر خود نیز می توانید گزینه های افزایش کیفیت پرینت را انتخاب کنید. در واقع، هر چه کیفیت تصویر بیشتر باشد، تونر بیشتری به کاغذ پرینت شده چسبیده شده و در نتیجه، تصویر باکیفیت تر و واضح تری روی چوب انتقال داده شده و چاپ می شود.

  • از کاغذهای مخصوص برای پرینت تصویر مورد نظر خود استفاده کنید. برای چاپ عکس روی چوب، بهترین نتیجه را زمانی دریافت می کنید که تصویر مورد نظر خود را روی کاغذهای مخصوص چاپ حرارتی پرینت بگیرید. این کاغذها معمولا به نام کاغذ استیکر و یا کاغذ سابلی نیز در بازار شناخته می شوند.

خاصیت این کاغذها باعث می شود، که پس از پرینت عکس کمترین چسبندگی تونر به کاغذ اعمال شود و در واقع، با اعمال حرارت و یا چسب زدن، با بیشترین کیفیت ممکن تصویر روی چوب منتقل خواهد شد. گرچه می توان از کاغذهای معمولی پرینت هم در این زمینه استفاده کرد اما قطعا کیفیت انتقال عکس و طرح مورد نظر با کاغذهای مخصوص چاپ بیشتر است.

  • همچنین توجه داشته باشید که به منظور چاپ عکس و یا انتقال تصاویر از کاغذ به چوب، چسب های مخصوصی وجود دارند. این چسب ها با نام Wood Print شناخته می شوند و به منظور چاپ عکس روی چوب مورد استفاده قرار می گیرند.

ممکن است تهیه این چسب برای شما مشکل باشد و یا در دسترستان نباشد. برای جایگزین این چسب می توانید از چسب چوب های مرغوب استفاده کنید. تنها کافی است دقت داشته باشید که چسب چوبی که استفاده می کنید، پس از خشک شدن سپیدک نزند؛ زیرا کیفیت کار را پایین می آورد.

 چاپ عکس روی چوب

روش های چاپ عکس روی چوب

در این قسمت از مقاله، روش های مختلف چاپ عکس روی چوب تشریح شده اند که می توانید از این روش ها به سادگی و با کمترین امکانات برای انتقال عکس و طرح مورد نظر خود روی چوب استفاده کنید.

  1. چاپ عکس روی چوب با استفاده از محلول استون

محلول استون محلولی در دسترس است که برای شناختن سریع آن می توان گفت همان محلولی است که برای پاک کردن لاک روی ناخن ها مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید محلول استون را به سادگی در رنگ فروشی ها و یا داروخانه ها پیدا کنید. استون معمولا از روی بوی تند آن تشخیص داده می شود.

در این روش، شما باید با رعایت نکاتی که در بالا گفته شد، عکس و طرح مورد نظر خود را توسط پرینتر لیزری چاپ کنید. سپس این کاغذ پرینت گرفته شده را، از قسمتی که طرح و عکس دلخواه شما روی آن چاپ شده است، روی سطح چوبی مورد نظر قرار دهید. دقت داشته باشید که چوبی که می خواهید عکس را روی آن انتقال دهید باید کاملا پرداخت شده و همچنین کاملا صاف و یکدست باشد. شما می توانید، از چسب ثابت برای نگهداری کاغذ روی چوب و جلوگیری از حرکت کردن آن در طول عملکرد انتقال تصویر کمک بگیرید.

در این مرحله، باید پارچه کاملا خشک و تمیزی را به محلول استون آغشته کنید. سپس این پارچه را به آرامی و با دقت پشت کاغذ حرکت دهید. در صورتی که تمامی این مراحل را به دقت و به درستی انجام داده باشید، پس از چند ثانیه عکس و یا طرح روی کاغذ به سطح چوب انتقال داده می شود و در نهایت، زمانی که طرح کاملا روی چوب انتقال داده شد، می توانید کاغذ را از روی سطح چوب بردارید. ممکن است برای این کار نیاز باشد تا چندین بار دستمال را روی سطح کاغذ بکشید. با این روش به سادگی می توانید طرح مورد نظر خود را روی سطح چوبی چاپ کرده و از نتیجه کار خود لذت ببرید.

در این روش، ذکر دو نکته اهمیت پیدا می کند؛ اول اینکه گرچه این روش سریع است اما معمولا نیاز به دقت بالایی دارد و یا کوچک ترین اشکالی، کیفیت کار از بین می رود. و دوم، استون و بخار آن برای چشم خطرناک است به همین دلیل معمولا استفاده از این روش تنها با رعایت فاصله و حتی استفاده از دستکش در حین کشیدن پارچه آغشته شده به محلول استون، توصیه می شود.

  1. چاپ عکس روی چوب با اعمال حرارت اتو

همانند روش قبلی، در ابتدا شما باید عکس و طرح مورد نظر خود را با رعایت نکات و با استفاده از روش هایی که در بالا شرح داده شد، روی کاغذ پرینت بگیرید. همچنین باید یک قطعه چوب با سطحی کاملا صاف و صیقلی شده داشته باشد. در این مرحله، شما می توانید کاغذ چاپ شده را از سمتی که طرح روی آن چاپ شده است، روی سطح چوب قرار دهید. پس از آن، اتو را با درجه زیاد روشن کرده و روی کاغذ قرار دهید. تا جایی می توانید اتو را روی کاغذ و سطح چوب فشار دهید. با این روش شما با ترکیب حرارت و فشار می توانید طرح چاپ شده را به چوب منتقل کنید.

معمولا از این روش، برای انتقال نقشه های PCB روی پنل های مسی و همچنین ساخت بردهای الکترونیک استفاده می شود. ممکن است این روش روی چوب و با استفاده از امکانات ساده خانگی نتیجه چندان چشمگیری نداشته باشد. نکته ای که در این روش اهمیت دارد، کاغذی است که طرح مورد نظر با استفاده از آن پرینت گرفته می شود. در این روش استفاده از کاغذهای روغنی نتیجه بهتری می دهد.

  1. چاپ عکس روی چوب با استفاده از چسب

ساده ترین روشی که می توانید با استفاده از آن، عکس مورد نظر خود را روی سطح چوب به چاپ برسانید، استفاده از چسب است. در این روش نیز، همانند دو روش قبلی باید با رعایت نکات لازم و با استفاده از روش هایی که شرح داده شد، عکس و یا طرح مورد نظر خود را روی کاغذ پرینت بگیرید. همچنین سطح چوب را باید از قبل کاملا صیقلی و صاف کرده باشید.

در این مرحله، شما می توانید توسط چسب های مخصوص چاپ عکس روی چوب و یا چسب چوب مرغوب، سطح چوب را کملا به چسب آغشته کنید. دقت داشته باشید که تمامی قسمت های سطح چوب باید به صورت یکنواخت چسب داشته باشد تا بتوانید نتیجه باکیفیت تری بگیرید. سپس باید کاغذ پرینت گرفته شده را از قسمت طرح آن، روی سطح چوب قرار دهید. با استفاده از دست و یا کاردک سعی کنید کاغذ را به سطح چوب بدون هیچگونه چروک و یا حبابی بچسبانید.

در حدود، چند ساعت و تا زمانی که چسب خشک می شود، صبر کنید. در صورتی که کاغذ پرینت گرفته شده کاغذ مخصوص حرارتی باشد، پس از خشک شدن چسب به راحتی از سطح چوب جدا می شود. اما در صورتی که از کاغذهای معمولی برای این کار استفاده کرده اید، سعی کنید کاغذ را با استفاده از پارچه مرطوب، کمی خیس کنید و پس از اینکه کاغذ کمی نم دار شد، آن را با استفاده از دست و یا مسواک از سطح چوب جدا کنید. در نهایت، طرح پرینت گرفته شده روی سطح چوب می چسبد و کاغذ پشت آن برداشته می شود. به این صورت، می توانید از چاپ عکس روی چوب لذت ببرید.

با استفاده از تمامی روش هایی که گفته شد، می توانید عکس مورد نظر خود را روی سطح چوب منتقل کنید. در این صورت، توصیه می شود که به منظور طولانی بودن عمر تصویر چاپ شده روی چوب و پایداری بیشتر آن، سطح کار خود را با استفاده از پوشش هایی مانند، سیلر، کیلر، لاک، اپوکسی و یا وارنیش بپوشانید تا در برابر، هر گونه ضربه، گرد و خاک و یا خراشیدگی، طرح چاپ شده شما روی سطح چوب محافظت شود. در این صورت، تا مدت طولانی تری می توانید از این اثر ماندگار خود در دکوراسیون استفاده کنید.