1.چشم‌­انداز یا پرسپکتیو

سعی کنید زوایای مختلفی را امتحان کنید و همیشه از یک نما برای عکس گرفتن استفاده نکنید. مثلا اگر هدف شما عکس گرفتن از کفش مدل است، به گونه‌ای عکس بگیرید که تمام توجهات به کفش باشد و چاشنی خلاقیت را فراموش نکنید.

۲. قانون یک سوم

همیشه سوژه­ خود را در مرکز قرار ندهید. سعی کنید از فضای بیشتری عکس بگیرید و اگر نیاز بود عکس را برش بزنید.

خطوط راهنما (جدول) دوربین خود را روشن کنید.

سوژه­ خود را در قسمت‌هایی که خطوط یکدیگر را قطع می کنند، قرار دهید.

۳.فضای مثبت و منفی

برای ایجاد یک فضای مثبت که بتوانید عکس خوبی در آن بگیرید باید به نور، ضد نور و حرکات توجه کنید. برای جلوگیری از ایجاد فضاهای منفی، حتما دقت کنید که قسمت زیادی از کادرتان خالی و بدون سوژه‌ای نباشد.

۴.رنگ

همیشه استفاده از رنگ‌ها حس زنده بودن به عکس‌ها میبخشد و نشاط عکس را چند برابر میکند.

۵.اختلال­‌های پس­زمینه

ستون­‌ها و درخت­‌هایی که از پشت سوژه­‌ی شما سر بیرون آورده‌­اند می توانند عکس شما را خراب کنند. برای حذف قسمت های نامطلوب عکس به (اینجا) سر بزنید.

راه‌حل دیگر زمان بندی است، صبور باشید. سوژه­‌ی شما نمی­تواند ببیند که در پشت سر او چه اتفاقی می­افتد. قبل از اینکه عکس بگیرید سوژه­ را جابه­‌جا کنید صبر کنید تا پس­‌زمینه شما شفاف شود و زوائد پس زمینه شما از بین برود. به طور مثال اگر میخواهید از فردی در مکانی شلوغ عکس بگیرید، او را ثابت در یک نقطه نگه دارید و خودتان منتظر یک موقعیت مناسب باشید و به محض اینکه پشت او خالی شد عکس بگیرید.

۶. جهت حرکت و دید را دنبال کنید.

عکس‌ها ثابت هستند، اما شاید سوژه­‌ی شما  جهتی داشته باشد و یا درحال حرکت باشد. چشمان ما جهت ضمنی  آنها را دنبال خواهند کرد. در کادر خود فضای بیشتری را در جهتی که سوژه درحال رفتن به سمت آن است قرار دهید به طوری که چشم‌های ما بتواند به آسانی جهت حرکت سوژه را دنبال کند.

 ۷. منحنی ها و خطوط همگرا(متقابل)

بالا و پایین را نگاه کنید و یک زاویه جدید پیدا کنید. در تصویر زیر، قطعات لگوی شناور در یک خط قرار گرفته‌اند که یک الگو را ایجاد کرده‌اند.واین خط  با پسر بچه که در نقطه طلایی قرار گرفته تلاقی دارد.

خط + قانون یک سوم + فضای منفی  

۸.ویرایش عکس ها بعد از عکاسی

اگر تمام موارد ذکر شده را رعایت کردید ولی باز نتیجه مطلوب را نگرفتید، نگران نباشید هنوز میتوانید با استفاده از برنامه های photoshop  یا lightroom و برای موبایل از snapseed به عکس دلخواهتان برسید.