شب یلدا و عکس هایی که در آن زمان گرفته می شود، می تواند خاطرات خوشی را برای شما ثبت کند تا هر زمان که خواستید با نگاه کردن به آنها بتوانید خاطراتتان را مرور کنید. از قدیم همیشه شب های یلدا حال و هوایی متفاوت داشته و افراد مختلف سعی می کردند، این شب را که فرصت بیشتری برای باهم بودن است؛ در کنار خانواده یا دوستانشان سپری کنند. داشتن عکس هایی منحصر به فرد و زیبا می تواند تا همیشه شادی شب های یلدا را دل شما زنده نگه دارد.

چرا شب یلدا را جشن می گیریم؟

شب یلدا یا شب چلّه یکی از سنت های ایرانیان است که تنها یک دقیقه طولانی تر بودن را در کنار هم جشن می گیرند. سفره میوه و آجیل می چینند، بزرگتر ها و بقیه دور هم جمع می شوند؛ شاهنامه می خوانند و فال حافظ می گیرند. این سنت همواره محبوبیت خاصی میان بسیاری از جوانان دارد و در برگزاری آن بسیار مشتاق هستند. بعضی از جوانان به دنبال شب یلدا و عکس هایش بوده تا بتوانند یک پست خوب در شبکه های اجتماعی منتشر کنند.

دلایل زیادی برای جشن گرفتن شب یلدا وجود دارد و برخی این مورد را مطرح کرده اند، که در زمان های گذشته کار اکثر مردم کشاورزی بوده، با تغییر فصل ها شغل افراد نیز تغییر می کرد. به همین دلیل ایرانیان قدیم در اولین شب روز زمستان که طولانی ترین روز سال بوده، شب یلدا را شب تولد خورشید به حساب می آوردند.

دلیل دیگری که مطرح شده پیروزی خیر و نیکی است. زیرا ایرانیان قدیم شب را نماد اهریمن و روز را نماد خیر و نیکی می پنداشتند. از این رو در شب یلدا که طولانی ترین شب سال است، برای از بین بردن اهریمن جشن می گرفتند و سرانجام، فردای شب یلدا که روز طولانی شده نتیجه پیروزی خیر و نیکی بر اهریمن بوده است.

خاطرات شب یلدا با عکس گرفتن ماندگار کنید

تزیین شب یلدا

در شب یلدا که اکثر افراد در خانه بزرگترها یک دقیقه بیشتر کنارهم بودن را جشن می گیرند، میز یا سفره ای را تزیین می کنند که این تزیینات شامل خوردنی های فراوانی است. افراد زیادی از چند روز قبل برای این میز زحمت می کشند تا بتوانند یک میز رنگارنگ و جذاب را بسازند. این خوراکی ها شامل انار، ژله، آجیل، هندوانه و.... که بسیار زیاد هستند و خواهان زیادی دارند، بوده و همچنین می تواند سفره ای رنگی را رقم بزند.

اکثر افراد لباس های قرمز می پوشند یا با تعیین یک تم مشخص با یکدیگر ست می کنند تا یک صحنه دل انگیز و جذاب را رقم بزنند. کمتر موقعی پیش می آید که همه افراد خانواده بتوانند دور هم جمع شوند. مشغله ها به قدری زیاد شده که در مناسبت ها هم افراد با کلی تلاش می توانند لحظاتی را باهم بگذرانند. پس حیف نیست که این لحظات ثبت نشوند؟ شب و یلدا و عکس هایش می تواند خاطراتش را تا سالیان سال زنده نگه دارد.

ممکن است تزیینات دیگری مانند بادکنک و فشفه و... را نیز استفاده کنند. این تزیینات می تواند شامل دیزاین وسایل نیز باشد که در زیبایی مهمانی اهمیت زیادی دارد. در قدیم که افراد دور یک کرسی جمع می شدند، این تزیینات وجود نداشت، ولی نمی توان گفت تزیینات بد است چراکه می توان با کمی سلیقه و خلاقیت یک شب یلدا منحصر ب فرد ساخت. حواستان باشد تا تزییناتتان منجر به تجملات نشود. خاطرات این شب یلدا و عکس هایش باید در دیوار خانه هرکس وجود داشته باشد تا در هر لحظه سبب مرور خاطرات شیرین شود.

عکس برای ثبت شب یلدا

عکس هایی که می گیرید می تواند متفاوت باشد، به عنوان مثال همه عکس ها از سفره آماده و کامل شده، نباشد. بهتر است که حین آماده کردن سفره شب یلدا از افرادی که در اینکار کمک می کنند، عکس تهیه نمایید. این عکس ها می تواند به دسته های مختلفی تقسیم شود از جمله:

  • کودکان

  با گذر زمان، شب یلدا و عکس هایش است که برای هرکس باقی می ماند. شب یلدا برای کودکان به گونه ای متفاوت برگزار می شود یعنی از دید آنها شب یلدا، شب خوراکی های خوشمزه است. کودکان دوست دارند در تهیه تدارکات سفره شب یلدا کمک کنند.

بهترین کار این است که به آنها اجازه دهید تا کمکتان کنند، به عنوان مثال می توانید در دون کردن انار یا تمیز کردن خانه و تزیین سفره یا میز از کودکان کمک بگیرید. مطمئن باشید با این کار یک خاطره خوش در ذهنشان باقی می ماند. از شب یلدا و عکس کودکان، غافل نشوید که با گذر زمان و بزرگ شدن بچه ها می تواند خاطره های خوب را بعد ها یادآور شود. بازی کودکان و شیطنتشان از جمله سوژه های عالی برای شب یلدا و عکس هایش است.

  • نوجوانان

شب یلدا برای نوجوانان از کودکان و بزرگسالان متفاوت است. نوجوانان در سنی قرار دارند که می خواهند مرکز توجه باشند. شاید جوش هایی در صورتشان داشته باشند یا صدایشان دورگه شده باشد، این ها می تواند از جمله مواردی به حساب بیاید که منجر به گوشه گیری و سکوت آنها شود.

برای اینکه بتوانید آنها را در شب یلدا به جمع بیاورید تا شبی خاطره انگیر داشته باشند، بهتر است چیدمان سفره یا میز را به آنها بسپارید، با آنها صحبت کنید و در بحث ها شرکتشان دهید. علاقه این گروه سنی به شبکه های اجتماعی به شدت زیاد است. اگر برای صفحات اجتماعی شان از میز یا تزییناتی که صورت گرفته، عکس برداری می کنند، آنها را از این کار منع نکنید. در عوض سعی نمایید با شب یلدا و عکس هایش یک قاب زیبا را برایشان بسازید.

نوجوانان اکثرا عکس هایی که می گیرند را در گوشی یا رایانه شخصیشان نگهداری می کنند و ممکن است در مواردی دیگر به آنها مراجعه نکنند. با تهیه عکس هایی مخصوص از شب یلدا برای اینکه بتوانید خاطرات شب یلدا را برای آنها زنده نگهدارید، سبب می شوید تا با نگاه کردن به آنها خاطرات شب یلدا مرور شود. 

  • بزرگسالان

بزرگسالان همواره در تهیه و تدارک خوراکی ها و تزیینات شب یلدا هستند. بسیار زحمت می کشند و حیف است که تمام این زحمات ثبت نشود. سفره شب یلدا را با عشق می چینند و منتظر می مانند تا همه فرزندان و نوه ها و اقوام بیایند، دور هم جمع شوند و یک شب به یاد ماندنی را کنار هم بگذرانند. حواستان باشد تا با گرفتن عکس هایی زیبا در کنار تمام کسانی که دوستشان دارند، می توانید یک هدیه ویژه به آنها بدهید.

 

آداب و رسوم شب یلدا

آداب و رسوم شب یلدا

برای اینکه بتوانید یک عکس زیبا از شب یلدا داشته باشید، حتما نباید از تزیینات و تنقلات عکس بگیرید؛ می توانید شرایط دیگری را برای عکس انداختن فراهم نمایید تا یک خاطره جدید را به ثبت برسانید. یکی از این آداب و رسوم خواندن شاهنامه است. این کار را اکثرا پدربزرگ ها انجام می دهند. می توانید یک عکس عالی هنگام خواندن شاهنامه از او بیاندازید.

گرفتن فال حافظ از جمله سرگرمی های جالب در شب یلدا است. هرکس در دلش نیت می کند و برگی از حافظ را می گشاید. آن شعر را بلند می خواند، بقیه که در عرصه شعر صاحب نظر هستند، شروع به معنی و تحلیل شعر می کنند. فرد را از کاری که انجام می دهد، منع می کنند یا او را به انجام آن کار تشویق می نمایند، درد دل هایشان را از جانب حافظ جان می گویند و به شوخی و خنده مشغول می شوند.

 تمامی این لحظات شادی و خنده می تواند برای شما یک قاب عکس زیبا را بسازد. اگر می خواهید تا بعدا یک هدیه عالی به بقیه افراد خانواده بدهید، بهترین کار عکس برداری از لحظات ناب و به یاد ماندنی است سپس آنها را چاپ نمایید و به دستشان برسانید. عکس ها می تواند بهترین هدیه ای باشد که به کسی می دهید، چه بهتر که این عکس برای لحظات خاصی آن هم شب یلدا باشد.

از دیگر رسوم شب یلدا آتش برپا کردن است. ایرانیان باستان به این علت آتش بر پا می کردند تا تاریکی و عاملان اهریمنی نابود شوند. همچنین آتش نماد گرما است، همین سبب می شود تا افراد مختلف کنار هم جمع شده و فرا رسیدن زمستان را جشن بگیرند. ممکن است شما هم جزو افرادی باشید که هنوز این رسم را اجرا می کنید، حواستان باشد که اگر تزیینات سفره شب یلدا را در کنار آتش بچینید، قطعا عکستان جزو بهترین ها خواهد بود.

داستان شب یلدا و عکس هایش

داستان شب یلدا و عکس هایش

قدیم ها مادربزرگم یک دوربین داشت که هر وقت شب یلدا بود از خوشحالی و ذوق عکس گرفتن تا صبح خوابمان نمی برد. چراکه می دانستیم مادربزرگ همه چیز را تزیین می کند، ما را کنار کرسی می نشاند و یک عکس از ما می گیرد. بهترین لباسمان را انتخاب می کردیم، موهایمان را شانه می زدیم و تر و تمیز در خونه مادربزرگ حاضر می شدیم.

از لحظه ورود مدام می پرسیدیم، کی قرار است عکس بگیریم؟ چه کسی عکس می گیرد و آیا اینبار به ما اجازه می دهند تا یک عکس از بقیه بگیریم؟ همیشه ذوق داشتیم تا دوربین را بگیریم ولی به قول مادربزرگ "دوربین برای بازی نیست" و هربار با توضیح اینکه وسیله حساسی است و اگر خراب شود پدربزرگ دعوایمان می کند، ما را قانع می کرد که از خیر دوربین دست گرفتن بگذریم.

در مهمانی هنگامی که همه می آمدند و به قولی جمعمان جمع بود، چندتا عکس دسته جمعی می گرفتیم. ولی همه کار به اینجا ختم نمیشد و مجبور بودیم، صبر کنیم تا مناسبت های دیگری پیش بیاد و باز هم عکس بگیرند تا فیلم پر شود و عکاس باشی برایمان چاپ عکس ها را انجام دهد. گاهی حتی یادمان می رفت که عکس انداخته ایم و هنگامی که مادربزرگ پس از مدت زیادی آنها را می آورد، از شدت ذوق جیغ و داد راه می انداختیم. چقدر شیرین بود طعم خوش انتظار برای دیدن عکس های دسته جمعی.

البته در مواقعی پس از کلی انتظار متوجه می شدیم که عکس ها سوخته یا از بین رفته، خلاصه هرچه که بود و به ما گفتند این ها بود، ما هم که بچه ای بیش نبودیم و از اینجور چیزها سر در نمی آوردیم، مجبور بودیم قبول کنیم و منتظر باشیم تا سال بعد بیاید و شب یلدا باز عکس بگیریم. تمامی این خاطرات را که مرور می کنم، دلم می خواهد از لحظه به لحظه اش عکس داشتم تا جوانی پدر و مادرم و وجود پدربزرگ و مادربزرگم را می دیدم.

الان از تمام آن روزها گذشته، من از بچه هایم در همه شب های یلدا عکس می گیرم. البته آنها خودشان دوربین و گوشی های بسیار پیشرفته دارند ولی در اکثر مواقع آن را ظاهر نمی کنند. نمی دانند ما چقدر حسرت داشتن این عکس ها را کشیده ایم. حق هم دارند، برایشان عادی شده از هر جا و مکانی عکس می گیرند، نمی شود که همه را ظاهر کنند.

داستان شب یلدا و عکس هایش

ولی من می گویم شب یلدا با آن همه تنقلاتش، خوراکی هایش، خوشمزگی و دور هم جمع بودن هایش، ممکن است دوباره تکرار نشود. زمانی برسد که من در کنارشان نباشم. دلشان برایم تنگ شود، مثل همین الان که من دارم به چند عکسی که با مادربزگم مانده، نگاه می کنم. من تمام شب یلدا و عکس های بعداز مادربزرگم را دارم، بر دیوار خانه ام زده ام تا تمام لحظات خوش کنار هم بودنمان را مرور کنم. دلم از این همه عشق و خوشی که در هر عکس وجود دارد، زنده می شود.

در آخر

شب و یلدا و عکس هایش جزو خاطرات جذابی است که هر ایرانی حداقل یکی از آنها را دارد. شب یلدا از ویژه ترین رسم های ایرانیان بوده که می تواند به صورت ویژه برگزار شود. اگر حتی فرصت نکردید تا یک سفره شب یلدا بچینید، حتما از جمعی که دور هم هستید و این شب را باهم جشن می گیرد، عکس بندازید. همین عکس ها هستند که سال ها بعد سبب مرور خاطرات می شود و می تواند دیوار خانه تان را زیباتر از هر تابلو دیگری نشان دهد.